Witamina C

Witamina C nazywana jest inaczej kwasem askorbinowym. Stanowi to związek, którego właściwości są od bardzo dawna wykorzystywane w medycynie. Bez wątpienia witamina C ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Bierze ona udział w wielu różnych procesach, które zachodzą w naszym ciele. Znalazła ona także zastosowanie w kosmetyce, gdyż stanowi silny utleniacz. Zwalcza tym samym wolne rodniki, które odpowiadają za cały proces starzenia się skóry.

Witamina C działa uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne. Dzięki temu zapobiega łatwemu tworzeniu się krwotoków, sińców czy krwawienia dziąseł. Ponad to działa hamująco na redukcję złego cholesterolu. Kwas askorbinowy posiada także swoje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia, ponieważ udowodniono, iż działa ona obniżająco na ciśnienie tętnicze. Ponad to pomaga w wchłanianiu żelaza oraz bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Pomaga to uchronić przed wystąpieniem anemii.

Człowiek nie wytwarza samodzielnie witaminy C, dlatego musi dostarczać ją organizmowi razem z żywnością albo w postaci suplementów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter