Skutki przedawkowania

Przedawkowanie leku jest to zażycie zbyt dużej dawki niż ta, która była przyjęta za właściwą. Czyli taka, która została dobrana odpowiednio do stanu zdrowia, wieku oraz wagi.

Jakie są przyczyny przedawkowania?

  • Zapomnienie albo nieuwaga, iż konkretny lek został zażyty. Dotyczy to w szczególności osób starszych.
  • Pomyłka przy ustaleniu dawki przez lekarza. Na szczęście taka sytuacja ma miejsce dosyć rzadko. Jeśli zostanie popełniona, to zostaje klasyfikowana jako błąd w sztuce lekarskiej, a lekarz ponosi odpowiedzialność za to, co zrobił.
  • Pomyłka przy wydaniu leku. Sytuacja jest tutaj podobna jak w wypadku błędu lekarskiego. Tutaj jednak odpowiedzialność spoczywa na farmaceucie.
  • Uzależnienie. Nadużywanie leku często może doprowadzić do uzależnienia oraz wzrostu tolerancji na lek. Wtedy osoba taka przyjmuje dawki leku i potrzebuje coraz więcej, aby osiągnąć podobny efekt, jak na początku.
  • Celowe działanie, próby samobójcze oraz morderstwa.

Jak postępować w przypadku przedawkowania?

Najlepszą opcją pomocy dla takiej osoby jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Zanim jednak ono się pojawi, to dobrym rozwiązaniem będzie wywołanie wymiotów. Można w takim wypadku podać słoną wodę. Jednakże to właśnie jak najszybsza pomoc lekarska, w takim wypadku, jest niezastąpiona.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *