Dieta wegetariańska i wegańska

Coraz częściej słyszy się o knajpach wegetariańskich i wegańskich ale pytanie brzmi, czy naprawdę wiemy jak wyglądają te diety i jaka jest między nimi różnica?

Wegetarianizm

Dieta z ideą- tak mówi o niej wielu sympatyków. Wegetarianizm nie godzi się z wykorzystywaniem zwierząt w hodowli tylko po to, by potem je zabić czy mieć z nich futro. Często na tą dietę przechodzą także osoby, które chcą poczuć się lepiej i zakręcić swoje nawyki żywieniowe wokół warzyw i owoców.

Co jedzą wegetarianie?

Wegetarianie nie jedzą, żadnych produktów dla których producent musiał zabić zwierzę. Z diety wegetarian odpadają ryby, mięso, podroby, żelatyna i smalec. Nie znajdziesz też żadnego wegetarianina w futrze lub kurtce z naturalnej skóry. Dieta wegetariańska opiera się na zbożach, warzywach, owocach, orzech i pestkach.

Weganizm

Weganizm to znów odmiana wegetarianizmu, z tym, że tutaj główną zasadą jest nie wykorzystywanie innych zwierząt. Weganie zatem nie spożywają mięsa jak wegetarianie, ale dodatkowo z ich diety odpadają produkty pochodzenia zwierzęcego jak mleko, przetwory mleczne, jajka i miód. Nie stosuje się w tym momencie także wełny i jedwabiu.

Na talerzu wegan znajdzie to co na talerzu wegetariańskim, z tym, że z wyłączeniem nabiału. Podstawa diety to warzywa, owoce, zboża i orzechy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter